OMSAN Lojistik, geliştirdiği simülatör ile Türk lojistik sektörünün rekabet gücüne katkıda bulunmayı hedefliyor.

OMSAN Lojistik, T.C. Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle geliştirdiği “Eko-Yenilikçi Bir Simülasyona Dayalı Optimal Çevre ve Enerji Dostu Sürüş Teknikleri Eğitim Uygulamaları ve Modelin Geliştirilmesi ”projesi kapsamında oluşturulan “Emniyetli ve Ekonomik Sürüş Simülatörü” 15-17 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Logitrans Transport Lojistik Fuarı’nda tanıttı. Fuar boyunca OMSAN standını ziyaret eden misafirlere simülatör üzerinde deneme imkanı sunuldu. Bu proje kapsamında oluşturulan simülatör ile sürücülerin yetkinlikleri artırılarak ağır ticari araçların neden oldukları trafik kazalarının azaltılması, yakıt tasarrufu sağlanması, çevreye salınan zehirli gazların azaltılması ve yük hasar oranlarının düşürülmesi hedefleniyor.

 

 

Açılış kokteylinde konuyla ilgili bir konuşma yapan OMSAN Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, OMSAN Lojistik’in lojistik sektörüne birçok konuda öncülük yapmış bir şirket olduğunu, OMSAN’ın kurulduğu tarihten bu yana sektöre kazandırdığı yeniliklerden ve ilklerden ötürü gurur duyduklarını sözlerine ekledi. Küçükertan, bu projede kendilerini sponsor olarak destekleyen, her biri sektörünün öncü kuruluşu olan Renault Trucks, TIRSAN, Baktaç, Servis One, LOHR, KaTron, Michelin ve AS24 firmalarına da teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

Sürücü eğitimleri başlıyor

Olası yol koşulları ve kaza riskleri karşısında sürücülerin deneyim kazanması, azami can ve mal güvenliğinin sağlanması ve çevresel felaketlere yol açabilecek risklerinin azaltılması için simülatör üzerinde bu tür kaza durumlarına örnek teşkil edecek sanal yol ve yük koşulları oluşturuluyor. Sürücülerin araç kullanım alışkanlıkları simülatör üzerinde incelenerek, daha sonra iyileştirmeye açık alanlar verilecek teorik ve pratik eğitimler ile güçlendirilecek. OMSAN eğitmenleri tarafından verilecek sınıf eğitimlerinden sonra, simülatör üzerinde çeşitli yol koşulları (yağmur, kar, dolu, sis, kum fırtınası, bulut, rüzgar yönü ve hızı, görüş mesafesi, sıcaklık, yoğun trafik vb.) oluşturularak, sürücülerin gerçeğe oldukça yakın bir sürüş deneyimi yaşaması sağlanacak.

Simülatör, sosyal sorumluluk kapsamında da hizmet vereceğinden, OMSAN Lojistik’te görev yapan tüm ağır vasıta sürücülerinin eğitiminin ardından tüm sektörün hizmetine sunulacak. İstanbul Bölgesi’nde gerçekleştirilecek pilot bir uygulamanın modellenerek yaygınlaştırılmasıyla tüm Türkiye’nin çevresel sürdürülebilirliğine ve küresel rekabet edebilirliğine katkı sağlanacak.

http://www.tasiyanlar.com/haber/6629-3d-lojistik-omsan39dan-emniyetli-ve-ekonomik-surus-simulatoru.html